tarihinde yayınlandı Yorum yapın

Kadında Genital Sistem

Kadında Genital Sistem

kadınlarda genital sistem; Kadınlarda majör genital organların çoğu pelvis içinde bulunmaktadır. Buna rağmen kadın genital organlarını yine de erkekte olduğu gibi, pelvis içi ve pelvis dışı olarak iki kısıma ayıracağız. Kadın iç genital organları da denen pelvis minör’da yerleşik bulunan pelvik genital organlar; överler, tuba uterinalar, uterus ve vajinadır. Arcus pubicum’un anteroinferiorunda yayılmış bulunan kadın dış genital organları; mons pubis, vulva ve vestibulum vajina’dır. Vulva kadın pudendumuna verilen isimdir; labium majus pudendi, labium mi nus pudendi, clitoris, bulbus vestibuli, glan dula vestibularis majör ve vestibulum vaji nae vulvayı oluşturan organlardır.

Överlerde yapılıp karın boşluğuna atılan oocyt, tuba uterina’nın ampullasma alınır. Coitus ile vajinaya bırakılan spermler uterus ve tuba uterina yolunu izleyip oocyte ulaşırlar. Döllenmiş yumurta uterusa yerleşir ve burada fetus gelişir. Vajina ve vestibül gebelikten sonra normal doğum yolu olarak işlev görür. Vajina ve vestibül çevresindeki diğer organlar coitus ve döllenme için kolaylaştırıcı role sahiptir.

Erkektekinin aksine, kadında genital sistem ve kadın üretrası genital traktus üzerinde yer almaz. Vajina sıkılaştırıcı ürünler için vajina daraltıcı kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir